Czy powinno się stosować roślinne oleje kosmetyczne?

Ważne!
Nigdy nie zapominaj o tym, że oleje w pielęgnacji skóry są niezbędne! Dlaczego? Ponieważ zawierają kwasy tłuszczowe.

Brzmi strasznie? Nie powinno!
Nie będę się teraz nad tym rozpisywać szczegółowo (no chyba, żebyście chcieli)

ale zapamiętajcie sobie, że organizm potrzebuje tłuszczów a zwłaszcza – jak sama nazwa wskazuje – niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w skrócie NNKT.

Niestety nasz organizm nie potrafi wytworzyć ich sam. Dlatego tak ważne jest dostarczanie NNKT z dietą a także w postaci aplikacji zewnętrznej tzw. kosmetycznej na skórę, włosy i paznokcie.

Tylko, który olej wybrać dla siebie? Nie ma jednego uniwersalnego oleju, który byłby dobry dla każdej cery. Źle dobrany olej w najlepszym razie nie zadziała, w najgorszym zapcha pory i doprowadzi do infekcji. Warto więc przeanalizować ten wybór troszkę dokładniej.

Generalnie oleje dzielimy na:

  1. schnące,
  2. półschnące,
  3. nieschnące.

Ten podział jest spowodowany zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli kwasów z grupy omega 6 i omega 3. Im ich jest więcej, tym szybciej dany olej zastyga na skórze tworząc tzw. film.

I tak dla cery suchej i dojrzałej najlepsze będą oleje nieschnące. Znajduje się w nich mniej niż 20% wyżej opisanych kwasów tłuszczowych. Dzięki gęstej konsystencji długo się wchłaniają, co zapewnia wymagającej skórze odpowiedni poziom nawilżenia. W tej grupie znajdziemy m.in.
olej kokosowy,
olej z awokado,
olej z orzechów makadamia,
olej z pestek dyni,
oliwa z oliwek.

Te oleje są potencjalnie komedogenne, więc nie polecam ich do cery dojrzałej trądzikowej ani dojrzałej mieszanej – mogą zapchać pory! Ale zastawią wysuszoną skórę miękką, wręcz aksamitną.

Cery normalne i mieszane (również dojrzałe) powinny stosować najwyżej tzw. oleje półschnące, które zawierają od 20% do 50% kwasów omega 6 i 3. Są lżejsze od nieschnących, dość dobrze się wchłaniają i nie pozostawiają tłustej, lepiącej się warstwy. Wśród nich znajdują się między innymi oleje:
arganowy,
sezamowy,
z krokosza,
pestek moreli
i ze słodkich migdałów.

Oleje schnące z kolei są niezaprzeczalnie najlepsze do pielęgnacji skóry mieszanej, tłustej, trądzikowej i skłonnej do zanieczyszczeń. Są niezwykle lekkie i szybko ulegają absorpcji, dzięki czemu nie obciążają i nie zapychają. Są często lekarstwem na zaskórniki i trądzik. Do substancji tego typu należą olejek z dzikiej róży,
z czarnuszki,
wiesiołka,
ogórecznika,
rokitnika
oraz lniany.

Cenisz sobie naturalną pielęgnację? Możesz wybrać kilka olejów i stosować je miejscowo np. inny pod oczy (mała ilość, nieschnący), inny na strefę T (schnący), inny na owłosioną skórę głowy (nieschnący, półschnący, schnący), inny na ręce (nieschnący), inny na ciało (zazwyczaj nieschnący lub półschnący). Tylko nie zapomnij o nawilżeniu i zawsze łącz pielęgnację olejową z preparatami nawilżającymi jak np. kwas hialuronowy.

Uwaga!
Olej (schnący, półschnący czy nieschnący) natłuszcza a nie nawilża. Skóra potrzebuje i natłuszczenia i nawilżenia, ale o tym już w innym poście.


<a href=’https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/3d-textured-kurenda-wzor-nad-tłem_2816659.htm’>Designed by Freepik</a>