Pielęgnacja kosmetyczna jest jak chodzenie po linie

Nasza skóra wygląda najpiękniej, gdy jest w równowadze kwasowo- zasadowej. Homeostaza: to nasz cel. I choć brzmi to bardzo ogólnie, ale to podstawa każdej pielęgnacji kosmetycznej. Poszukiwanie tej równowagi to nic innego jak dążenie do zdrowego i pięknego wyglądu skóry. Często niestety o tym zapominamy. Wynik? Brak emanującego piękna cery, pomimo stosowania przeróżnych cudów kosmetycznych.

Nasza skóra (a dokładnie powierzchnia naskórka) powinna być lekko zakwaszona o ph 5.5 (przybliżona wartość).

To jest nasz nadrzędny cel, do którego powinniśmy dążyć, ponieważ nasz organizm hoduje wtedy porządny płaszcz hydrolipidowy, który chroni nas przed drobnoustrojami, czynnikami atmosferycznymi i innymi szkodliwym czynnikami jak np. alergeny czy wolne rodniki.

Czyli jest to po prostu środowisko do hodowli warstwy ochronnej skóry. Najlepsze jest lekko kwaśne o ph 5.5. Dla porównania: neutralne ph 7 ma m.in. woda.

Jeśli masz skórę suchą, to masz skórę w stanie bardziej zasadowym. Skóra się marszczy i łuszczy. Twoje zadanie to ją zakwaszać tak, aby zejść do poziomu 5.5. Dlatego unikamy wszelkich preparatów kosmetycznych o ph zasadowym (mydła ph>7, woda z kranu), wybieramy natomiast te, które posiadają ph mniejsze lub równe 5.5 (czytamy etykiety!).

Jeśli masz cerę tłustą, ma ona zbyt niskie ph – zbyt kwasowe. Takie środowisko sprzyja rozwojowi bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów np. grzybów.  Również musisz dążyć do równowagi stosując preparaty o wyższym ph. W przeciwieństwie do skóry suchej, woda i preparaty myjące ci służą. Ale pamiętaj! Równowaga przede wszystkim. Nie przedobrzyj.

Dlatego jeśli skóra wraca do równowagi… dbamy już głównie o nawilżenie i stosujemy preparaty o ph w okolicach 5.5. Taką świadomą pielęgnację wyobrażam sobie jako chodzenie po linie… Cały czas trzeba pilnować równowagi.

tightrope-walker_2577013

Traktujmy ph naszej cery jako podkład do hodowli płaszcza hydrolipidowego – ubrania  ochronnego dla naszej skóry. Dzięki właściwemu ph wyrośnie on na silny i zdrowy, nasza cera zacznie prawidłowo funkcjonować, co od razu przełoży się na jej wspaniały wygląd.

To podstawa właściwej pielęgnacji kosmetycznej.


Zdjęcie:
https://www.freepik.com/free-photo/tightrope-walker_375227.htm#term=tightrope%20walker&page=1&position=5

7 Komentarzy

  • Dokładnie! Pozdrawiam serdecznie.

  • Właściwa pielęgnacja naprawdę nie jest łatwa. Potrzeby skóry często się zmieniają, więc trzeba ją dokładnie obserwować 🙂

Komentarze są niedostępne.