Moje najnowsze odkrycie – naturalna gąbeczka z korzenia Konjac

Nigdy nie lubiłam myć twarzy. Wychodziłam z założenia, że moja skóra jest zbyt wrażliwa i podatna na podrażnienia, żeby drażnić ją detergentami i zanieczyszczoną wodą z kranu. Próbowałam różnych metod, zarówno drogeryjnych, jak i profesjonalnych. Efektem wieloletnich poszukiwań był jednak tylko płyn micelarny do tzw. “czystego wacika”.

Ale teraz wszystko się zmieniło, bo odkryłam naturalną gąbeczkę Konjac. Od kiedy używam tej gąbki, mycie twarzy stało się niezwykłym doświadczeniem. Mycie jest jak masaż, który działa relaksująco na wszystkie partie mięśni mojej twarzy. A skóra staje się z każdym dniem coraz ładniejsza.

Co to jest? Oj, może lepiej nie wiedzieć?

Konjac jest rośliną z rodzaju Amorphophallus, po polsku nazywaną „Dziwidłem”. Nazwa “Dziwidło” pochodzi z przełomu XIX i XX w. i jest związana ze zdziwieniem, jakie budziła wśród botaników. Roślina rzeczywiście jest dziwna – przez pierwsze 10 lat w ogóle nie zakwita, następnie kwitnie raz na kilka lat, a kiedy już zakwitnie – emituje zapach zgniłego mięsa, kwiat żyje do 3 dni i zapylany jest przez owady zwabione zapachem padliny. W języku angielskim zwyczajową nazwą dla tej rośliny jest corps flower (trupi kwiat).

Jednak nie przejmujmy się tym – myjemy się nie kwiatem a korzeniem. Nie ma on żadnego zapachu a pozyskuje się z niego glukomannan – rodzaj błonnika, który wchłania rekordowe ilości wody – 200 krotność swojej wagi. Można go jeść i można się nim myć. Dlaczego?

Dlatego, że korzeń Konjac jest bogaty w witaminy, białka, lipidy i kwasy tłuszczowe i naturalne minerały, takie jak miedź, cynk, żelazo i magnez. Ze względu na rewelacyjne właściwości zatrzymywania wody, powierzchnia gąbki z tego korzenia jest zawsze pokryta wodą, co powoduje, że włókna nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą. Zapobiega to uczuciu szorowania i co za tym idzie podrażnienia.

Ciekawostka! Japończycy od wieków wykorzystują gąbki z korzenia Konjac do mycia dzieci, głównie ze względu na ich skuteczność i delikatność zarazem.