Która woda zdrowia doda, odejmie za to kilogramów?

W trakcie lotu do Chin, już w samolocie zauważyłam coś dziwnego. Europejczycy pili drinki, kawę, herbatę, soki a Chińczycy popijali tylko jakiś tajemniczy napój ze swoich własnych termosów. Zauważyłam to dopiero, gdy stewardessa po raz kolejny przeszła się z czajnikiem, dolewając im tam czegoś. Właściwie to biegała z tym czajnikiem stale. I to wzbudziło moją ciekawość. Przyjrzałam się a nawet zapytałam, czy też mogę. Szczerze? Myślałam, że to jakaś herbata. Okazało się jednak, że była to gorąca woda! Tajemniczy chiński napój to po prostu ciepła woda!

Medycyna chińska traktuje prawidłowe trawienie jako podstawę długiego i zdrowego życia. Dlatego zaleca picie gorącej wody (około 70 stopni) dla oczyszczenia żołądka i jelit, rozpuszczenia śluzu oraz złogów tłuszczu, wydalenia toksyn z układu pokarmowego. Ciepła woda powinna być pita zwłaszcza po posiłku i w razie jakichkolwiek problemów pokarmowych, zdecydowanie zanim zdecydujemy się sięgnąć po jakiekolwiek rozwiązania farmakologiczne.

Ciepła woda to jedyny napój, który można pić zawsze i wszędzie, tak dużo jak mamy na to ochotę. I w zimnie i w upale. Nie szkodzi, nawadnia i nie schładza organizmu tak jak zimna. Czy macie tak czasem, że nie możecie wypić więcej niż łyk wody? Jak tak. Wiem, że powinnam, że muszę, ale nie mogę wypić nic więcej. Ten wstręt dotyczy jednak tylko zimnej wody i pojawia się okazjonalnie np. w okresie jesienno-zimowym. Prawdopodobnie organizm broni się tak przed wychłodzeniem i daje mi znać, żebym wypiła ciepłą wodę. W naszej kulturze jednakże pije się wtedy raczej herbatę.

Żeby woda zaczęła być zdrowa, dobrze gotować ją przez co najmniej 10 minut w szklanym lub emaliowanym naczyniu, następnie przelać do termosu i pić przez cały dzień.

Usprawni to pracę przewodu pokarmowego, czego efektem będzie lepsze samopoczucie, piękniejsza cera a nawet utrata kilogramów. To najtańszy i najzdrowszy sposób na odchudzanie “po chińsku”.