Jak zrozumiałam na czym polega odchudzanie, czyli wczasy odchudzające w Primavera Jastrzębia Góra

No dobra, muszę wam się do czegoś przyznać: byłam na wczasach odchudzających w Primavera Jastrzębia Góra. Jechałam tam z wielką nieśmiałością, ale gdy tam dotarłam, to już od pierwszego momentu, ta nieśmiałość zamieniła się w wielką przyjemność. I uświadomiłam sobie jak silnie krzywdzące są stereotypy, bo takie wczasy są dla wszystkich! Grubszych i tych chudszych, mniej i bardziej wysportowanych, i młodszych i tych starszych.

Obiekt wypoczynkowy Primavera Jastrzębia Góra zaskoczył mnie pozytywnie dosłownie wszystkim: wystrojem, lokalizacją, profesjonalizmem, infrastrukturą, kuchnią no i przede wszystkim wspaniałą atmosferą. Dostałam mega sportowy wycisk, poznałam nowe aktywności jak np. nordic walking, zumba czy aqua-kickboxing, jadłam same pyszności w ramach swojego limitu kalorycznego, poznałam bardzo wartościowych ludzi, dowiedziałam wiele o dbaniu o wagę i przede wszystkim – schudłam.

Nordic walking na plaży

Primavera jest zlokalizowana w Jastrzębiej Górze. To nadmorski kurort oferujący wiele atrakcji, można tam poimprezować a można też spędzić czas na sportowo. Szerokie plaże są idealne do długich i męczących (spalających kalorie) spacerów. Wysoki, piękny las daje cień podczas nordic walking. Knajpy kuszą pysznościami i kolorowymi drinkami, ale w Primaverze Jastrzębia Góra serwują takie dobre jedzenie (na dodatek w różnych opcjach: wege, wege z rybą lub po prostu z mięsem), że z łatwością oparłam się pokusie obżarstwa poza hotelem.

Po przyjeździe dostałam pakiet materiałów informacyjnych i od razu spotkałam się z trenerem, który wykonał pomiary (najbardziej stresujący moment wczasów : ) i ustalił limit kaloryczny, czyli zalecaną liczbę spożywanych kalorii. Do tego dostałam napięty grafik zajęć sportowych z sugestią, żeby korzystać z nich jak najwięcej. I już wtedy pojawiła się koncepcja deficytu kalorycznego.

Ponieważ, w zasadzie nie jest ważne jaką dietę stosujesz. Czy ograniczasz tłuszcze, węglowodany, czy białko. Schudniesz tylko wtedy, gdy wypracujesz deficyt kaloryczny. Schudniesz ładnie i na długo tylko wtedy, gdy odżywiasz się zdrowo i pełnowartościowo. Niby to wiedziałam, ale byłam tak zmanipulowana różnorodnymi teoriami dietetycznymi, że to do mnie nie docierało. A w Primavera Jastrzębia Góra zostało mi to wszystko pokazane, wręcz podane na tacy a na dodatek wytłumaczone podczas bardzo ciekawych wykładów i warsztatów tematycznych ze specjalistami, które odbywały się niemal codziennie.

Tu kręcimy treningi na YT z trenerem Nikodemem

Wczasy w Primavera Jastrzębia Góra mi to dobitnie uświadomiły. Żeby schudnąć, trzeba spalić więcej kalorii niż się zjadło. Proste. A w Primaverze dostałam wycisk jak nigdy (miałam siłę nawet na 4-5 treningów dziennie) i jadłam 5 posiłków dziennie. I uwierzcie, to wszystko z wielką przyjemnością. Po pierwszym dniu dostałam zakwasów a czwartego już ich nie czułam. Ciągle jadłam a czułam się za to lekko, zwinnie i jakoś tak bardziej szczęśliwie. Może to dlatego, że ostatnio dużo przeszłam a takie wczasy to wspaniałe oderwanie od rzeczywistości. Może dlatego, że podczas uprawiania sportu organizm wytwarza endorfiny, które powodują uczucie szczęścia.

Treningi w Primavera Jastrzębia Góra były bardzo różnorodne. Zakochałam się w Nordic Walking, które do tej pory wydawało mi się sportem dla starych ludzi, którzy muszą się podpierać chodząc. To kolejny stereotyp, bo to nieprawda, to sport idealny na spalanie i tak jak w bieganiu, nigdy nie jest nudno, ponieważ spacerujesz sobie po okolicy i obserwujesz świat. Ja takie właśnie sporty uwielbiam. Uwielbiam też wszystkie treningi w wodzie, w której nie czujesz, że się męczysz, choć woda stawia opór i lekko wcale nie jest. Największym wyzwaniem dla mnie okazał się trening obwodowy, zwłaszcza padnij powstań. Ufff… Ale TBC, stretching, zumba fitness i pilates uwielbiam.

No i Sand SPA… na pewno wiecie, że jestem kosmetologiem a zostałam nim z powodu spa właśnie. Uwielbiam ten spokój, atmosferę relaksu, dobrą energię tam panującą. W Sand SPA w Primavera Jastrzębia Góra to wszystko czuć w powietrzu. I przepiękne olejki eteryczne również. Po intensywnym treningu, nie ma nic lepszego niż dobry, mocny masaż. Sand Spa oprócz wspaniałych masaży manualnych serwuje też zabiegi na twarz i na ciało. A dobrze wiecie, że chudnięcie bez tego grozi obwisami, prawda? Kto by chciał mieć luźną strukturę skóry? Jeśli można, warto temu zapobiegać. Namawiam do ćwiczenia ze mną facefitness, ale to potwierdzone naukowo, że zabiegi typu Icoone Laser czy Fale Radiowe wspomagają miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej i wpływają pozytywnie na napięcie skóry w obszarze zabiegowym. To wszystko i wiele więcej znajdziecie w Sand SPA w Primavera Jastrzębia Góra.

Szczęśliwa po zabiegu
Icoone w Sand SPA

Każdy dzień kończyłam na basenie, w jacuzzi i w saunach. Dawało mi to relaks i odprężenie. Zasypiałam jak dziecko i budziłam się z siłą na kolejny dzień.

I teraz zasadnicze pytanie: czy polecam wczasy odchudzające w Primavera Jastrzębia Góra? Oczywiście, że tak. To wspaniałe doświadczenie, które naprowadza na prostą w gąszczu często wykluczających się teorii dietetycznych. Luksusowe wczasy wypełnione sportem z profesjonalnymi trenerami, wspaniałą dietą ułożoną przez dietetyka medycznego, we wspaniałej atmosferze. To dobry start do odchudzania. To dobry pomysł na wdrożenie się w zdrowe odchudzanie.

Myślę nawet, że będę tam wracać co jakiś czas. Po pierwsze dlatego, że po prostu było fajnie. Po drugie dlatego, że chciałabym zatrzymać ten entuzjazm w kierunku zdrowego odchudzania na zawsze.